توکن یونی سواپ پس از راه‌اندازی سریعا در بایننس لیست شد


یونی سوپ – Uniswap که یک صرافی غیر متمرکز دیفای برای سواپ ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم است، اعلام کرد توکن خود به نام UNI را راه اندازی کرده است.

توکن یونی سواپ که UNI نام دارد، در واقع یک توکن نظردهی یا گاورننس (Governance) است که از طریق یک مکانیسم غیرمتمرکز، امکان توسعه پلتفرم Uniswap را فراهم می‌کند. توکن‌های گاورننس همانند یک برنامه وفاداری ادغام شده با سهام شرکت هستند؛ به این معنا که کاربران با مشارکت در پلتفرم و رای دهی در امور مختلف نحوه اجرای آن، اعتبار دریافت می‌کنند. تنها 90 دقیقه پس از راه‌اندازی این توکن حوزه دیفای در بلاک چین اتریوم، صرافی بایننس از لیست شدن آن خبر داد.

نحوه توزیع توکن های یونی سواپ

تا 4 سال آینده، یک میلیارد توکن UNI توزیع خواهد شد که 15 درصد آن، به کاربران قدیمی پلتفرم یونی سواپ تعلق خواهد گرفت. در کل، 60 درصد این مقدار متعلق به اعضای جامعه Uniswap و 40 درصد مابقی، در اختیار اعضای تیم، سرمایه گذاران و مشاورانی که در این دوره 4 ساله فعالیت دارند، قرار خواهد داشت. پس از این 4 سال، نرخ تورمی این توکن به 2 درصد به صورت سالیانه تبدیل می‌شود. در بیانیه رسمی راه‌اندازی توکن Uniswap آمده است که این ارز دیجیتال کاملا توسط جامعه آن هدایت شده و خود پایدار است:

یونی سواپ اکنون آماده توسعه، خود پایداری و رشد برگرفته از جامعه است. هدف از معرفی توکن ERC20 یونی سواپ به همین منظور بوده و یک سیستم گاورننس متعهدانه، متنوع، پر جنب‌وجوش و متعلق به اعضای جامعه را ایجاد می‌کند، که فعالانه این پرتکل را به سوی آینده هدایت خواهد کرد.

برنامه ماینینگ و استخراج نقدینگی از تاریخ 18 سپتامبر (28 شهریور) تا 17 نوامبر (27 آبان) اجرایی شده و جفت ارزهای اتریوم/تتر، اتریوم/USD کوین، اتریوم/دای و اتریوم/رپد بیت کوین (WBTC) را در این صرافی غیر متمرکز هدف قرار خواهد داد. 5 میلیون توکن UNI متناسب با نقدینگی مربوط به هر استخر به آن‌ها تخصیص داده می‌شود، که تقریبا برابر با ورود 83،333.33 واحد توکن یونی سواپ به هر استخر است. با اینکه گاورننس روی این پروژه اکنون فعال و در حال اجرایی شدن است، اما خزانه Uniswap تا تاریخ 17 اکتبر (26 مهر) تجهیز نخواهد شد. پس از 30 روز، گاورننس مربوطه تکمیل شده و هولدرهای توکن UNI قادر به رای دهی در رابطه با تخصیص ذخایر این ارز دیجیتال در راستای «همکاری استراتژیک، ابتکارات نظردهی و استخرهای ماینینگ نقدینگی اضافی» خواهند بود. کنترل روی تبدیل کارمزدهای پروتکل یونی سواپ نیز تاخیر 180 روزه خواهد داشت. تیم یونی سواپ اظهار داشته «هیچ دخالتی در نسخه دوم توسعه این پروتکل و ممیزی آن نداشته و در هیچ فرایند نظردهی به طور مستقیم شرکت نخواهد کرد.»

لیست شدن توکن UNI در صرافی بایننس

بایننس سریعا پس از اعلام راه‌اندازی توکن UNI جفت‌های معاملاتی UNI/BTC ,UNI/BNB ,UNI/BUSD و UNI/USDT را در این صرافی لیست کرد. صرافی Binance اخیرا بخاطر لیست کردن ارز دیجیتال سوشی سواپ با انتقاد روبرو بوده است. SUSHI، توکن پروژه کلون شده یونی سواپ است که توسط خالقی ناشناس به نام شف نومی (Chef Nomi) ایجاد شد. قیمت این ارز دیجیتال پس از آنکه شف نومی تمام دارایی‌های خود را از این پروتکل خارج کرد با سقوط 70 درصدی قیمت مواجه شد، اما چند روز بعد وی اعلام کرد که تمام 14 میلیون دلار سرمایه را به آن بازگردانده است.

در حال حاضر معاملات برای توکن یونی سواپ فعال شده اما صرافی بایننس هشدار داده است که:

UNI یک توکن جدید است که ریسک فراوانی داشته و احتمال نوسان قیمت زیاد در آن وجود دارد. لطفا از فرایند مدیریت ریسک کمک گرفته و پیش از سرمایه گذاری و خرید و فروش ارز دیجیتال یونی سوآپ، تحقیقات کاملی در رابطه با فاندامنتال‌ها و درک کامل این پروژه انجام دهید.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال دیفای چیست؟ معرفی ارزهای DeFi برای سرمایه گذاری

منبع: Cointelegraph


برچسب ها: یونی سواپ

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)