سقف لوریج معاملاتی در بخش فیوچرز صرافی بایننس به 20x کاهش می‌یابد


بایننس و FTX که جزو بزرگترین صرافی های حوزه ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند، سقف اهرم یا لوریج معاملاتی بخش فیوچرز خود را به 20x کاهش دادند.

بایننس (Binance)، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان، طی اقدامی جهت گسترش حمایت از مشتریان، محدودیت‌های جدیدی را برای معاملات اهرم‌دار (لوریج‌دار) در پلتفرم آتی یا فیوچرز (Futures) خود اتخاذ می‌کند. روز یکشنبه چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل شرکت بایننس، اعلام داشت که پس اعمال محدودیت در تاریخ 19 ژوئیه (28 تیر ماه) و کاهش سقف لوریج در معاملات معاملات فیوچرز برای کاربران جدید به 20X، حال این صرافی در نظر دارد تا همان محدودیت را برای کاربران فعلی نیز اعمال کند. چانگ پنگ ژائو ضمن بیان این موضوع که “محدودیت‌ها طی چند هفته آینده اعمال می‌شوند”، اظهار داشت:

ما قصد مهم جلوه دادن این موضوع را نداشتیم.

کاهش اهرم معاملاتی بایننس

از دوشنبه هفته گذشته، کاربران جدیدی که مدت زمان ثبت نام حساب فیوچرز آن‌ها کمتر از 30 روز بود، از باز کردن پوزیشن‌هایی با لوریج فراتر از 20x منع شدند. حال نیز با استناد به بخش معاملات اهرم‌دار صرافی بایننس (Binance’s leverage trading page)، این محدودیت‌های جدید مقدار لوریج برای کاربرانی که کمتر از 30 روز از موعد ثبت نام آن‌ها در بخش فیوچرز می‌گذرد نیز اعمال می‌شود. بایننس در این راستا خاطر نشان کرد که سقف لوریج مورد استفاده برای کاربران جدید پس از گذشت 30 روز از زمان ثبت نام آن‌ها در بخش معاملات فیوچرز، به تدریج افزایش می‌یابد.

پلتفرم معاملاتی فیوچرز بایننس در ماه جولای (تیر ماه) سال 2019 فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدا این پلتفرم به سرمایه گذاران اجازه می‌داد تا برای بازکردن پوزیشن‌‌های خود حداکثر از لوریج 20x بهره ببرند. این امر بدین معناست که سرمایه گذاری 1,000 دلاری می‌تواند به سرمایه 20,000 دلاری برای شرکت در قراردادهای آتی مبدل شود. این صرافی متعاقباً در ماه اکتبر (مهر ماه)، ضمن اشاره به این موضوع که معاملات اهرم‌دار سنگین از مدل Liquidation و موتور ریسک پیچیده (Sophisticated Risk Engine and Liquidation Model) بهره می‌برند، حداکثر لوریج مجاز برای معاملات بیت کوین در مقابل تتر (USDT) را به 125x افزایش داد. این شرکت در آن زمان اظهار داشت:

بهره‌گیری از اهرم 125x برای یک سپرده 100 دلاری در بخش فیوچرز بایننس، به کاربران این امکان را می‌دهد تا 12,500 دلار در قالب بیت کوین نگه دارند.

اقدام مشابه FTX و بایننس در محدود کردن سقف لوریج معاملاتی

جدیدترین محدودیت‌های اعمال شده بر اهرم‌های معاملاتی بازتاب حرکت اخیر صرافی FTX، یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملات رمز ارزی در جهان است. این شرکت رسما در روز یکشنبه اعمال محدودیت و کاهش حداکثر لوریج معاملاتی را از 101x به 20x اعلام داشت. سم بنكمن فراید (Sam Bankman-Fried)، بنیانگذار و مدیرعامل صرافی FTX، خاطرنشان كرد:

باری دیگر این موضوع بخش کوچکی از فعالیت‌های این پلتفرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. باوجود اینکه بسیاری از کاربران خواهان داشتن این گزینه در حساب کاربری خود هستند، اما تعداد کمی از آن‌ها از این گزینه بهره می‌برند.

لازم به ذکر است که محدودیت‌های اخیر اهرم معاملاتی دو صرافی بایننس و FTX، در پس مقاله روز جمعه پایگاه خبری نیویورک تایمز (The New York Times) مبنی بر این که معاملات پرخطر ارائه شده در صرافی‌های ارز دیجیتال FTX و Binance و بیتمکس (BitMEX) مسبب سقوط بازار رمز ارزها در ماه می (اردیبهشت ماه) بودند، اعمال شد.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)