بهترین آلت کوین ها برای خرید و سرمایه گذاری


بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری چیست؟ بهترین و مهمترین الت کوین ها که آینده دار هستند را برای خرید و سرمایه گذاری معرفی می‌کنیم.

هر ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین، یک آلت کوین در نظر گرفته می‌شود. اندازه و اهمیت آلت کوین ها از بلاک چین‌های با ارزش بازار (Market-Cap) بالا تا پروژه‌های کوچک جدید متغیر است. برای اغلب فعالان بازار، آلت کوین‌ها به عنوان جزئی ضروری برای تنوع بخشیدن (Diversification) به سبد ارزهای دیجیتال قلمداد می‌شوند. با سرمایه گذاری در بهترین آلت کوین ها، می‌توان ریسک کلی سبد را کاهش داد. سرمایه گذاری در کلاس‌های مختلف آلت کوین، یک استراتژی سرمایه گذاری مسئولانه است. این کلاس‌ها شامل توکن‌های پلتفرم (Platform Tokens)، استیبل کوین‌ها (Stable Coins)، توکن‌های دیفای (DeFi Tokens)، و حتی میم کوین‌ها (Meme Coins) هستند. در ادامه شما را در مورد اینکه بهترین آلت کوین ها کدامند راهنمایی می‌کنیم. همچنین بهترین گزینه‌های تنوع‌دهی به سبد با آلت کوین ها را بررسی می‌کنیم.

بهترین الت کوین ها

با وجود اینکه معمولاً قسمت عمده‌ای از اخبار دنیای ارزهای دیجیتال، حول بیت کوین می‌چرخد، آلت کوین‌ها اکنون سهم مناسبی از اخبار را به خود اختصاص داده‌اند. چه افزایش قیمت دوج کوین باشد و چه بروزرسانی‌های اتریوم، خوب است در هنگام سرمایه ‌گذاری یا معامله ارزهای دیجیتال، تا جایی که ممکن است درباره آنچه که پیش رو داریم، اطلاع داشته باشیم. تعداد بسیار زیادی آلت کوین در بازار موجود است، بنابراین اجازه دهید به برخی از بهترین آلت کوین ها در کلاس‌های مختلف دارایی‌های رمز ارزی نگاهی بیندازیم.

آلت کوین چیست و چرا باید روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد؟

به هر ارز دیجیتالی که بیت کوین نیست اصطلاحا «آلت کوین (Altcoin)» گفته می‌شود. از آنجا که بیت کوین پایه‌گذار صنعت ارزهای دیجیتال است، ارزهای دیجیتال یا کوین‌های دیگری که در تلاش برای ارائه آلترناتیو (جایگزین) برای بیت کوین هستند اصطلاحا «آلت کوین» خوانده می‌شوند. آلت‌ کوین‌های موجود، از ارزهای دیجیتال بزرگی مانند اتریوم و بایننس کوین (BNB) گرفته تا توکن‌ پروژه‌های نوپا، تنوع بسیار زیادی دارند. آلت کوین‌ها به طور سنتی با توکن‌های ERC-20 در اتریوم و توکن های بومی دیگر بلاک چین‌های بزرگ مرتبط هستند.

با وجود اینکه بیت کوین شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال است و بیشترین ارزش بازار (Market-Cap) را دارد، شما به عنوان یک سرمایه گذار مسئول، باید سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید. برای انجام این کار در دنیای کریپتو، باید آلت کوین بخرید. شما با افزایش تنوع سبد ارزهای دیجیتال خود و با قرار گرفتن در معرض رمز ارزها و بخش‌های مختلف کریپتو، مانند دیفای (DeFi) یا گیمفای (GameFi)، می‌توانید ریسک کلی خود را کاهش دهید. به این صورت که اگر قیمت بیت کوین سقوط کند، ممکن است سایر سرمایه گذاری‌های شما صعودی باشند و بخشی از ضرر را متعادل کنند.

بهترین آلت کوین ها از بین توکن‌های پلتفرم

برخی از بلاک‌ چین‌ها به کاربران اجازه می‌دهند پروژه‌ها، توکن‌ها و حتی بلاک‌ چین‌های خود را ایجاد کنند. اتریوم شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌ و یکی از محبوب‌ترین آن‌ها است، اما پروژه‌های دیگری هم هستند که مسیر اتریوم را دنبال کرده‌ و زیرساختی برای پروژه‌های نوآورانه و جدید فراهم کرده‌اند.

اتریوم (ETH) یکی از بهترین آلت کوین ها

اتر (Ether) توکن اصلی پلتفرم اتریوم است که در سال 2015 توسط ویتالیک بوترین و تیم همکارانش به وجود آمد. اتریوم یک نوآوری مهم در فناوری ارزهای دیجیتال بود و به عنوان اولین بلاک چین نسل دوم شناخته می‌شود.

اتریوم از اصل تمرکززدایی بیت کوین استفاده کرد و کاربرد آن را با اضافه کردن قابلیت کدینگ و برنامه‌نویسی افزایش داد. این اسکریپت‌ها که به عنوان قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) شناخته می‌شوند، به صورت خودکار و بر اساس مجموعه قوانین نویسنده کد اجرا می‌شوند. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند تغییر ناپذیر (Immutable) هستند، به این معنی که توسعه دهندگان نمی‌توانند آن‌ها را پس از استقرار در بلاک چین تغییر دهند.

رمز ارز اتر (ETH) به عنوان توکن کاربردی این بلاک چین استفاده می‌شود. تمامی تراکنش‌ها و تعاملات با قراردادهای هوشمند، کاربر را ملزم به پرداخت اتر می‌کنند. هر نوع فعالیت روی این بلاک چین نیاز به پرداخت مقدار معینی اتر دارد، که اصطلاحا «گس (Gas)» نامیده می‌شود؛ و مقدار آن به توان محاسباتی مورد نیاز برای انجام آن فعالیت بستگی دارد. استفاده از یک قرارداد هوشمند پیچیده نسبت به ارسال یک توکن ساده ERC-20 از یک کیف پول به کیف دیگر، به گس بیشتری نیاز دارد. هزینه ای که برای گس می‌پردازید بر اساس بلاکی که تراکنش را به آن اضافه می‌کنید تعیین می‌شود و با اصطلاح «هزینه گس (Gas Fee)» شناخته می‌شود.

همچنین می‌توانید به عنوان بخشی از ارتقای برنامه‌ریزی‌شده این بلاک چین به اتریوم 2، اتر را در ازای دریافت بهره، استیک کنید. با این حال، پس از استیک کردن، اتر شما تا زمان انتشار اتریوم 2، یعنی تا حدود یک سال دیگر، قفل خواهد شد. اتر همچنین سقف عرضه ندارد، اما بخشی از کارمزد تراکنش به عنوان یک مکانیسم کاهش تورم سوزانده می‌شود. بدون تردید یکی از قدرتمند‌ترین پروژه‌ها در دنیای کریپتو، پروژه اتریوم بوده و ارز دیجیتال ETH یکی از بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری است.

سولانا (SOL) یکی از بهترین آلت کوین ها

ارز دیجیتال SOL توکن اصلی بلاک چین سولانا است که در مارچ 2020 (اسفند 1398) راه اندازی شد. سولانا بر مقیاس‌پذیری (Scalability یا افزایش تعداد تراکنش بر ثانیه) تمرکز دارد و از مکانیزم اجماع جدیدی به نام اثبات تاریخ (Proof of History) استفاده می‌کند. اثبات تاریخ در یک بلاک، جایگزین برچسب زمانی (Time Stamp) می‌شود و در عوض یک تابع هش برای اندازه‌گیری زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکانیسم سرعت شبکه را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. سولانا همچنین دارای قابلیت قرارداد هوشمند است.

ارز دیجیتال SOL، به عنوان یک توکن کاربردی، برای پرداخت هزینه تراکنش یا گس، هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. شبکه نیز درصدی از کارمزد هر تراکنش را برای کاهش تورم می‌سوزاند. این بلاک چین در مجموع 489 میلیون توکن SOL تولید خواهد کرد. همچنین در صورت داشتن SOL و مشارکت در مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake)، می‌توانید یکی از تأییدکنندگان (Validator) این بلاک چین باشید. تأییدکنندگان و سپرده‌گذاران برای افزودن تراکنش‌های جدید به یک بلاک، توکن‌ SOL دریافت می‌کنند. پروژه سولانا با مقیاس پذیری خیره‌کننده‌اش رقیبی جدی برای اتریوم بوده و ارز دیجیتال SOL، ستاره نوظهور آسمان ارزهای دیجیتال و یکی از بهترین آلت کوین ها است.

پولکادات (DOT) یکی از بهترین آلت کوین ها

ارز دیجیتال DOT اولین بار در سال 2017 به عنوان توکن بومی بلاک چین پولکادات (Polkadot) ضرب شد. این بلاک چین توسط گوین وود (Gavin Wood)، یکی از خالقان اتریوم، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چابان (Peter Czaban) توسعه یافته است. ارز دیجیتال DOT بر ایجاد بلاک چین‌های قابل همکاری (Interoperable Blockchains) متمرکز است و دارای سه مورد استفاده اصلی است: حاکمیت، استیکینگ و باندینگ.

مدل حاکمیت DOT به کاربران اجازه می‌دهد تا در مورد هزینه‌های شبکه، بروزرسانی‌ها و پاراچین‌ها (Parachains) تصمیم‌گیری کنند. هر پاراچین یک بلاک چین سفارشی برای پروژه ای است که به بلاک چین اصلی معروف به چین رله (Relay Chain) متصل می‌شود.

مکانیسم اجماع پولکادات از نوع اثبات سهام است و کاربران برای مشارکت در آن باید ارز دیجیتال DOT را استیک کنند. علاوه بر این، مکانیزم استیک کردن DOT، کسانی که قصد اخلال در شبکه دارند را منصرف می‌کند. چونکه در صورت اقدام به اخلالگری ممکن است توکن‌های خود را از دست بدهند.

ارز دیجیتال DOT همچنین در مزایده‌ اسلات پاراچین (Parachain Slot Auction) مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران DOT، توکن‌های خود را در سبد پروژه‌هایی که می‌خواهند یک اسلات (جایگاه) برای پاراچین خود بدست آورند، استیک می‌کنند. اگر پروژه موفق به بدست آوردن اسلات (جایگاه) شود، توکن‌های DOT کاربرانی که از آن حمایت کرده‌اند، تا پایان اجاره اسلات توسط پاراچینِ پروژه، قفل می‌شود و در عوض، کابران توکن‌های پروژه مورد حمایتشان را دریافت می‌کنند. ارز دیجیتال DOT با کاربری منحصر به فردش در دنیای کریپتو، قطعا یکی از بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری است.

BNB یکی از بهترین آلت کوین ها

ارز دیجیتال BNB، توکن بومی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) و بایننس چین (Binance Chain) است. این ارز دیجیتال در سال 2017، روی بلاک چین اتریوم، در یک ICO (مخفف Initial Coin Offering) برای جمع‌آوری سرمایه به هدف توسعه خدمات صرافی بایننس، راه اندازی شد.

در سال 2019، BNB از یک توکن ERC-20 به یک توکن BEP-2 تبدیل شد و به بایننس چین نقل مکان کرد. صرافی غیر متمرکز بایننس (Binanace DEX) روی بایننس چین ساخته شده است و از BNB، به عنوان یک توکن کاربردی، برای پرداخت کارمزد استفاده می‌کند. کاربران همچنین باید برای انجام نقل و انتقالات در زنجیره بایننس، در سیستم تراکنش مبتنی بر گس آن BNB پرداخت کنند.

در سپتامبر 2020 (شهریور 1399)، بایننس اسمارت چین (یا به اختصار BSC) به عنوان یک بلاک چین موازی با بایننس چین راه اندازی شد. BSC یک فورک از بلاک چین اتریوم است و قابلیت‌ قرارداد هوشمند را ارائه می‌دهد. BNB با استفاده از پروتکل BEP-20، توکن بومی BSC نیز هست؛ و برای پرداخت هزینه گس تراکنش‌ها و تعاملات با قراردادهای هوشمند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد استفاده دیگر برای BNB شامل استیک کردن BNB برای شرکت در مکانیسم اجماعِ اثبات مقام ذینفع (Proof of Staked Authority یا به اختصار PoSA)، و پرداخت کارمزد کمتر در صرافی بایننس است. بایننس همچنین مقادیری از توکن BNB را در هر فصل، به عنوان مکانیزمی برای کاهش تورم می‌سوزاند. این توکن‌سوزی‌ها تا سوختن 100,000,000 BNB ادامه خواهد داشت که معادل نیمی از کل عرضه BNB است. استقبال چشمگیری که کارمزد پایین برای شبکه BSC به ارمغان آورده، بی تردید ارز دیجیتال BNB را به یکی از بهترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری تبدیل می‌کند.

بهترین آلت کوین ها از گروه میم کوین‌ها

میم کوین‌ها (Meme Coins) با وجود اینکه به طور سنتی از سوی سرمایه ‌گذاران جدی بازار کریپتو، نادیده گرفته می‌شدند، در بول مارکت 2020 و با هجوم سرمایه گذاران خرد به بازار کریپتو، رشد فزاینده‌ای پیدا کردند. اگر یک مورد از این میم کوین‌ها را به سبد دارایی‌های خود اضافه می‌کنید، توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در آنها ریسک بسیار بالایی دارد.

دوج کوین (DOGE)

دوج کوین توسط جکسون پالمر (Jackson Palmer) و بیلی مارکوس (Billy Markus) در دسامبر 2013 (دی ماه 1392) به عنوان تقلیدی طنزآمیز از رمز ارزهایی مانند بیت کوین ایجاد شد. بلاک چین آن در اصل مشابه بلاک چین لایت کوین (Litecoin) است، اما روش اجماع آن با وجود اینکه بر اساس اثبات کار (Proof of Work) است، با ماینرهای مبتنی بر الگوریتم SHA-256 سازگار نیست.

اگرچه دوج کوین برخوردی طنزآمیز با ماهیت سوداگرانه ارزهای دیجیتال است، اما با گذشت سال‌ها به یک فرصت سرمایه گذاری با بازده قابل توجه تبدیل شده است. این ارز دیجیتال هیچ کاربردی جز تسهیل در پرداخت‌ها ندارد. جوامع آنلاین در ردیت (Reddit) و دیگر پلتفرم‌ها از دوج کوین به عنوان ابزاری برای حمایت مالی از افراد مورد علاقه‌شان استفاده می‌کردند. با وجود این، محبوبیت و جمعیت هواداران دوج، به دلیل افزایش قیمت و استفاده از لوگوی آن در میم‌های مختلف، افزایش چشمگیری داشته است. ایلان ماسک نیز حمایت زیادی از این پروژه نشان داده است و جامعه هواداران آن را تحریک کرده و فاکتور “میم” آن را افزایش داده است.

دوج کوین در ابتدا دارای محدودیت 100 میلیارد توکن بود، اما این سقف سخت اکنون حذف شده است. این عامل باعث تورم در عرضه این توکن می‌شود زیرا ماینرها سالانه پنج میلیارد دوج کوین جدید استخراج می‌کنند. اگر از آن دسته از افراد هستید که به پیروزی شوخ طبعی بر چهره‌های عبوس موسسات سرمایه گذاری بزرگ اعتقاد دارید، شاید دوج کوین یکی از بهترین آلت کوین ها برای شما باشد. البته لطفا در شوخ طبعی افراط نکنید!

بهترین استیبل کوین‌ها

افزودن استیبل کوین به سبد دارایی‌های شما باعث افزایش نقدشوندگی و ثبات آن می‌شود. استیبل کوین‌ها کم خطر هستند و همچنین می‌توان از آن‌ها در پلتفرم‌های مختلف برای کسب درآمد غیرفعال (Passive Income) ثابت و مطمئن استفاده کرد. به عنوان مثال، برنامه کسب درآمد بایننس (Binance Earn) راه‌های متعددی را برای استیک کردن استیبل کوین‌ها و کسب سود از آن، ارائه می‌کند. به این ترتیب اکنون شما می‌توانید از تمام ویژگی‌های ارزهای فیات یا سایر دارایی‌های پایدار، در بلاک چین بهره‌مند شوید. استیبل کوین‌ها همچنین به دلیل توانایی محافظت در برابر نوسانات قیمت برای سرمایه گذاران مفید هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

BUSD

ارز دیجیتال BUSD یک استیبل کوین با پشتوانه فیات است که توسط بایننس و پکسوس (Paxos) پایه‌گذاری شده و به دلار آمریکا گره خورده است. BUSD برخلاف برخی دیگر از استیبل کوین‌ها در بازار کریپتو، نسبت 1:1 خود با دلار آمریکا را حفظ می‌کند. این استیبل کوین از مقررات دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک تبعیت می‌کند و حسابرسی‌های منظمی روی آن انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که نسبت ارز دیجیتال منتشر شده به وثیقه سپرده‌گذاری شده در بانک، 1:1 حفظ می‌شود.

می‌توانید BUSD را در بازار آزاد ارزهای دیجیتال یا با ارسال USD به پکسوس خریداری کنید که در ازای آن BUSD جدید برای شما ضرب می‌کند. همچنین، بایننس امکان خرید استیبل کوین در ازای فیات را برای شما فراهم کرده است. در ضمن شما می‌توانید BUSD خود را با استفاده از روش‌های مشابه به دلار تبدیل کنید. BUSD روی سه بلاک چین متفاوت قابل دسترسی است که عبارتند از بایننس اسمارت چین، بایننس چین و اتریوم.

معامله‌گران و سرمایه گذاران، برای دریافت سود از طریق سپرده‌گذاری، افزایش نقدشوندگی و محافظت در برابر نوسانات قیمت رایج در بازار ارزهای دیجیتال، از BUSD استفاده می‌کنند. هنگام خرید کریپتو از طریق صرافی بایننس یا سایر صرافی‌های غیر متمرکز روی BSC، متوجه می‌شوید که BUSD در میان جفت ارزهای دیجیتال بسیار رایج است. این ویژگی BUSD را به کلیدی ارزشمند برای سرمایه گذاری در سایر توکن‌های BEP-20 تبدیل می‌کند. بنابر این BUSD یکی از بهترین آلت کوین ها برای ثبات بخشیدن به پرتفوی شما در بازار متلاطم کریپتو است.

DAI

ارز دیجیتال DAI یک استیبل کوین با پشتوانه سایر داراریی‌های رمز ارزی است که در دسامبر 2017 (دی ماه 1396) ایجاد شده و دلار آمریکا را تعقیب می‌کند. یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) به نام میکر (Maker)، پیاده‌سازی این توکن را مدیریت کرده است. هر توکن DAI با وثیقه رمز ارزی اضافه، پشتیبانی می‌شود تا نوسانات قیمت وثیقه جبران شود و اطمینان حاصل شود که قیمت DAI نسبتاً ثابت باقی می‌ماند. به عنوان مثال، اگر قیمت اتر برابر با 3,000 دلار باشد، باید 1 اتر برای ضرب 2,000 DAI ارائه دهید. این محاسبه بر این فرض استوار است که شما ملزم به وثیقه‌گذاری 1.5 برابری هستید، اما این عدد با توجه به بازار تغییر می‌کند.

اگر ارزش وثیقه شما به زیر سطح معینی نزول کند، یا باید هزینه‌ای پرداخت کنید یا اینکه لیکوئید خواهید شد. بسیاری از کاربران برای ایمن بودن، وثیقه‌ بیشتری از آنچه لازم است ارائه می‌دهند. اگر قیمت DAI به زیر 1 دلار کاهش یابد، مثلا 0.99 دلار، کاربران می توانند وثیقه خود را با قیمت کمتری بازیابی کنند.

بر اساس مثال قبلی، فرض کنید باید 2,000 DAI را با مقداری اتر به ارزش 3,000 دلار مبادله کنیم. ما می توانیم 2,000 DAI را با قیمت 1,980 دلار در بازار آزاد خریداری کنیم و 20 دلار صرفه‌جویی کنیم. هرچه قیمت DAI بیشتر افت کند، این تخفیف بیشتر می شود. در این سناریو، الگورریتم DAI، توکن‌های دریافت شده برای آزادسازی وثیقه را از بین می‌برد و عرضه را کاهش می‌دهد. و این موضوع عامل بازگرداندن قیمت DAI به سمت 1 دلار می‌شود. زمانی که قیمت DAI بالاتر از 1 دلار باشد، وضعیت معکوس رخ می‌دهد و باعث ارزان‌تر شدن ضرب کردن DAI و افزایش عرضه آن در بازار می‌شود. با این توضیحات، DAI یک استیبل کوین قدرتمند و یکی از بهترین آلت کوین ها است.

بهترین آلت کوین ها از میان پروژه‌های دیفای

پروژه‌های دیفای به طور فزاینده‌ای توکن‌های خود را برای حاکمیت، استیک کردن و تقسیم سود منتشر می‌کنند. به دلیل استفاده چندگانه، توکن‌ها همه کاره هستند و راه‌های مختلفی را برای کسب درآمد، علاوه بر نگه داشتن به امید افزایش قیمت، ارائه می‌دهند. اگر تصمیم به خرید ارزهای دیفای دارید، معمولاً می‌توانید با استفاده از قدرت رأی خود بر توسعه پروژه تأثیرگذار باشید.

UNI

ارز دیجیتال UNI، توکن بومی یونی سواپ (Uniswap)، بازارساز خودکار (Automated Market Maker یا به اختصار AMM) و صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange یا به اختصار DEX) روی بلاک چین اتریوم است. اگرچه یونی سواپ در نوامبر 2018 (آبان 1397) راه اندازی شد، توکن UNI کمی دیرتر و در سپتامبر 2020 (شهریور 1399)، با عرضه کل 1 میلیارد UNI، ضرب شد.

این پروژه هیچ ICO یا فروش اولیه‌ای نداشت که برای پروژه‌های دیفای غیر معمول است. این پلتفرم 40 درصد توکن ها را در طول زمان بین بنیانگذاران، 150 میلیون توکن UNI را بین کاربران قدیمی و بقیه را در استخرهای استخراج نقدینگی توزیع کرد. مدل یونی سواپ فوق‌العاده محبوب است و فورک‌های آن در بلاک‌چین‌های مختلف ایجاد شده است.

ارز دیجیتال UNI به دارندگان اجازه می‌دهد در مورد تغییر پلتفرم پیشنهادهایی را ایجاد کنند و این پیشنهادها را به رأی بگذارند. برای ارائه یک پیشنهاد، باید حداقل یک درصد از کل عرضه UNI (معادل 10 میلیون توکن UNI) را داشته باشید. با این حال، تمام دارندگان UNI، در صورتی که کیف پول آنها دارای حق رأی تشخیص داده شود، اجازه رأی دادن دارند.

قدرت رأی شما بر حسب میزان UNI شما تعیین می‌شود. این پیشنهادات می تواند شامل تغییرات در ساختار کارمزد و ایجاد استخرهای جدید باشد. اگر تعدادی کافی از کاربران موافقت کنند، می‌توان %0.05 (یک بیستم درصد) از تمام کارمزدهای یونی سواپ را بر اساس هر تصمیمی که سیستم حاکمیتی اتخاذ می‌کند، هزینه کرد. بنابر این، پلتفرم قدرتمند یونی سواپ یکی از بهترین آلت کوین ها در عرصه دیفای را داراست.

CAKE یکی دیگر از بهترین آلت کوین ها

ارز دیجیتال CAKE، توکن بومی پنکیک سواپ (PancakeSwap) است که در سپتامبر 2020 (شهریور 1399) راه اندازی شد. پنکیک سواپ یک AMM و DEX در بایننس اسمارت چین است که محبوبیتش رشد چشمگیری را شاهد بوده است. این پروژه در واقع یک فورک از یونی سواپ در اتریوم است. این پروژه توکنومی پیچیده‌ای دارد که انتشار سکه‌های جدید را با سوزاندن سکه‌های قدیمی متعادل می‌کند. کیک حداکثر عرضه ندارد و با هر بلاک تولید می‌شود. توکن‌های جدید از طریق فارم‌ها، قرعه‌کشی ها و استخرها (Syrup Pools) بین کاربران توزیع می‌شوند.

پنکیک سواپ همچنین کیک را به طور منظم از طریق فهرستی طولانی از مکانیسم‌ها، می‌سوزاند. به عنوان مثال، این پروژه تمام کیکی را که برای ضرب NFT ها صرف شده است، تمام کیک جمع‌آوری شده در عرضه اولیه فارم‌ها (Initial Farm Offering یا به اختصار IFO)، و %0.05 (یک بیستم درصد) از تمام کارمزدهای پنکیک سواپ 2 را می‌سوزاند.

ارز دیجیتال کیک، همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد در مورد پیشنهادات و تغییرات در پنکیک سواپ رأی دهند. مانند اکثر پلتفرم‌های دیفای، قدرت رأی کاربر با مقدار کیکی که در اختیار دارد تعیین می‌شود. کاربران همچنین می‌توانند با استیک کردن ارز دیجیتال CAKE در استخرهای سیروپ (Syrup Pools) مقدار بیشتری CAKE یا توکن‌های سایر پروژه‌ها را بدست آوردند. طبق داده‌های BSC Scan، پلتفرم پنکیک سواپ در 20 آپریل 2021 (31 فروردین 1400)، بیش از 2 میلیون تراکنش داشته است. این در حالی است که کل بلاک چین اتریوم و تمام پروژه‌های موجود در آن در مجموع، در تاریخ مذکور، تنها 1.55 میلیون تراکنش داشتند. این مقایسه اعجاب‌انگیز، قدرت پلتفرم پنکیک سواپ را به نمایش گذاشته و نشان می‌دهد که CAKE یکی از بهترین آلت کوین ها است.

سخن پایانی در مورد بهترین آلت کوین ها

اگر می‌خواهید سبد ارزهای دیجیتال خود را متنوع کنید، سرمایه گذاری روی آلت کوین ها می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، نگاهی به برخی از بزرگترین پروژه‌های ذکر شده در اینجا نقطه شروع خوبی است. ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بالا معمولاً نسبت به پروژه‌های کوچکتر و جدیدتر ریسک کمتری دارند. به طور کلی، بهترین توصیه ای که می‌توانیم ارائه دهیم این است که همیشه در مورد هر ارز دیجیتالی که روی آن سرمایه گذاری می‌کنید، تحقیق کنید.


برچسب ها: آلت کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)