بانک مرکزی انگلستان: ارز دیجیتال ملی آینده پول را متحول می‌کند


دو تن از مقامات عالیه بانک مرکزی انگلستان در اظهار نظری تازه گفته‌اند که ارز دیجیتال ملی می‌تواند دورنمای پول را دچار تحولی اساسی کند.

اندرو بیلی (Andrew Bailey)، رئيس کل بانک مرکزی انگلستان، به همراه سر جان کانلیف (Sir Jon Cunliffe)، معاون اداره ثبات مالی این بانک، در نشستی آنلاین به ابهامات اعضای کمیته امور اقتصادی مجلس انگلستان پاسخ دادند. در این نشست، کانلیف در پاسخ به پرسش یکی از اعضا پیرامون تحولات نوآورانه رخ داده با محوریت ارزهای دیجیتال گفت:

دشوار است که پیش‌بینی کنیم انسان‌های نوآور چه خوابی برای آینده پول دیده‌اند. اما آنچه پیش چشمان ما است، این است که پول برنامه‌پذیر دارد در دنیای امروزه میان کاربران دادوستد می‌شود. من انتظار دارم که فناوری بتواند در کارکرد پول، انقلابی اساسی برپا کند.

بانک مرکزی انگلستان

گفتنی است که بانک مرکزی انگلستان در حال کندوکاو ابعاد گوناگون پیاده‌سازی پوند دیجیتال برای پرداخت‌های خرد است. در این بانک، کارگروه ویژه‌ای تشکیل شده که دارد قابلیت‌های پوند دیجیتال را برای پرداخت حقوق و دستمزد، مستمری بازنشستگان و دیگر موارد بررسی می‌کند.

سر کانلیف در ادامه اظهارات خود گریزی هم به آمار کاهش شدید استفاده از پول نقد طی سال‌های اخیر زده؛ اتفاقی که همه‌گیری کرونا آن را تا اندازه‌ای تشدید کرده است. طبق برآوردی، تقریباً ۳۰ درصد از حجم تراکنش‌های کشور انگلستان از در بستر پلتفرم‌های تجارت الکترونیک انجام می‌شود.

در ادامه، یکی از اعضای کمیته امور اقتصادی از معاون اداره ثبات مالی بانک مرکزی انگلستان در مورد میزان تقاضا برای انتشار ارز دیجیتال ملی پرسید. وی در پاسخ گفت:

ما در بانک مرکزی انگلستان، مدلی را بر پایه یک نظریه محتاطانه توسعه داده‌ایم. بر مبنای این مدل، می‌توان ۲۰ درصد از موجودی حساب‌های سپرده را از نظام بانکی خارج و در قالب ارز دیجیتال ملی عرضه کرد.

کانلیف در ادامه اذعان می‌کند که وضعیت کنونی رمز ارزها به دلیل بی‌ثباتی فزاینده می‌تواند پایداری مالی انگلستان را در معرض خطر قرار دهد. در حال حاضر، مجموع ارزش بازار رمز ارزها چیزی فراتر از ۲.۶ تریلیون دلار است که از این میزان، ۹۵ درصد آن از چنبره نظام بانکی خارج است و ۵ درصد هم در قالب استیبل کوین‌ها در گردش است. در آن سوی اقیانوس اطلس، ایالات متحده اما چشم‌انداز منفی‌تری پیرامون رمز ارزها در میان قانون‌گذاران وجود دارد؛ تا جایی که مقامات ناظر این کشور گفته‌اند که استیبل کوین‌های دارای مجوز عرضه شده از سوی نهادهای خصوصی می‌توانند تهدیدی برای ارزهای دیجیتال ملی قلمداد شوند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)