ارزش سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل لایه 2 آربیتروم به ۱.۵ میلیارد دلار رسید


ارزش مبالغ سپرده گذاری شده یا سرمایه قفل شده در پروتکل لایه دوم آربیتروم (Arbitrum) طی 10 روز به رقم حیرت‌آور ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

آربیتروم وان که یک شبکه اتریومی لایه دوم است، رشد خیره‌کننده‌ای را طی هفته‌های اخیر از خود به نمایش گذاشته و ارزش کل مبالغ سپرده‌گذاری‌شده (TVL) در آن با جهشی ۲,۳۰۰ درصدی از آستانه یک میلیارد دلار عبور کرده است.

بنابر داده‌های ارائه‌شده از سوی ال۲بیت (L2beat)، فعال در حوزه تجزیه و تحیل پروتکل‌های لایه دوم، مجموع ارزش سپرده‌گذاری‌های انجام شده در پروتکل آربیتروم در روز ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور)، سقف تاریخی ۱.۵ میلیارد دلار را به ثبت رساند. این اتفاق با هجوم فعالان حوزه دیفای برای سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی است که روی شبکه آربیتروم راه‌اندازی می‌شوند.

در روز ۳۱ اوت (۹ شهریور)، آف‌چین لبز (Off-chain Labs) پس از جذب سرمایه‌ای ۱۲۰ میلیون دلاری، شبکه اصلی پروتکل آربیتروم را راه‌اندازی کرد. از آن زمان، کارمزدهای گزاف شبکه اتریوم با رکوردشکنی‌های پیاپی باعث شده تا خیل عظیمی از کاربران، نقدینگی خود را به راهکارهای مقیاس‌پذیر لایه دوم و حتی لایه اول سرازیر کنند.

علت جهش ارزش قفل شده در پروتکل آربیتروم چیست؟

پروتکل آربیتروم در حال حاضر، ۶۵.۷ درصد از کل سرمایه قفل‌شده در شبکه‌های لایه دوم را در اختیار دارد. صرافی غیر متمرکز dYdX نیز ۱۴.۶ درصد از این سرمایه‌ها را میزبانی می‌کند. بخش عمده‌ای از رشد آربیتروم را میتوان به قابلیت کشت سود در اپلیکیشن ArbiNYAN نسبت داد که سرمایه‌گذاران را با سودهای چندهزار درصدی برای سهام‌گذاری توکن بومی آن اغوا کرده است.

با این حال، به نظر می‌رسد که بازار داغ ArbiNYAN رو به سردی گذاشته؛ چرا که بهای توکن بومی آن طی ۱۲ ساعت گذشته با بیش از ۹۰ درصد کاهش ارزش مواجه شده است. در زمان نگارش این مطلب، توکن NYAN در محدوده قیمتی ۰.۶ دلار دادوستد می‌شود که اندکی از کف قیمتی آن در ۰.۴۵ دلار بالاتر است. این قیمت از نقطه اوج خود در روز ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) ۹۲ درصد افت کرده است. پیش‌تر در آن تاریخ، بهای این توکن به ۷.۸۵ دلار رسیده بود.

قیمت ارز nyan

به‌رغم آنکه هیاهوی سرمایه‌گذاری در ArbiNYAN به‌سرعت از بین رفته اما مهاجرت شتابان نقدینگی به پروتکل آربیتروم، زیست‌بوم دیفای را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و ارزش قفل شده در پروژه‌ها را تغییر داده است.

یکی از فعالان کشت سود دیفای خاطرنشان کرده است که خروج ناگهانی ۲۰۰ هزار اتریوم (به ارزش تقریبی ۶۶۰ میلیون دلار) از استخر stETH پروتکل کرو فایننس (Curve) از زمان راه‌اندازی ArbiNYAN باعث ایجاد یک فرصت بسیار ارزشمند آربیتراژ شد.

به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از سرمایه سرازیرشده به آربیتروم از سوی بلاک چین‌هایی که به قاتلان اتریوم شهره‌اند، تأمین شده است.

داده‌های دریافتی از پلتفرم تحلیلی دون آنالیتیکس نشان می‌دهد که به‌رغم رشد ۲۳۰۰ درصدی ارزش سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل آربیتروم، مجموع سپرده‌گذاری در پل‌های سولانا، فانتوم و هارمونی به‌ترتیب با کاهشی ۵۸، ۳۶ و ۶۲ درصدی مواجه شده است.

پروتکل آربیتروم

برداشت مبالغ از آربیتروم و واریز دوباره آن‌ها به شبکه اصلی اتریوم، ۷ روز به طول می‌انجامد. تمامی اترهای واریز شده به پروتکل آربیتروم به مدت ۷ روز در آن باقی می‌مانند و سپس قابل برداشت می‌شوند. در زمان نگارش این خبر، پلتفرم دیفای لاما (DefiLama) گزارش داده است که هنوز به‌رغم سقوط بهای توکن پروکل ArbiNYAN بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار سپرده‌گذاری در آن وجود دارد.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)