چهارمین استخر استخراج بزرگ اتریوم هم فعالیت خود را متوقف کرد


در پی تشدید اقدامات سخت‌گیرانه دولت چین در حوزه رمز ارزها، بی‌پول (Beepool)، چهارمین استخر استخراج اتریوم در جهان، به فعالیت خود خاتمه می‌دهد.

همزمان با سرکوب دوباره ارزهای دیجیتال از سوی پکن، بی‌پول اعلام کرد که درصدد تعلیق عملیات خود است. دیروز، گردانندگان این استخر اتریوم مستقر در چین در واکنش به آخرین سیاست‌های نظارتی دولت این کشور در حوزه رمز ارزها اعلام کرد که به تمامی فعالیت‌های خود خاتمه می‌دهند.

بلافاصله پس از تعلیق فعالیت‌های این استخر، ثبت‌نام کاربران جدید و افتتاح حساب فرعی برای کاربران کنونی متوقف می‌شود و انتظار می‌رود که تا ۱۵ اکتبر (۲۳مهر)، تمامی اکسس سرورهای استخراج این استخر از دسترس خارج شوند.

مقابله چین با فعالیت استخر های استخراج اتریوم

خبر تعلیق فعالیت‌های استخر بی‌پول در حالی منتشر می‌شود که پیش‌تر اسپارک‌پول (SparkPool)،دومین استخر استخراج بزرگ اتریوم نیز از توقف فعالیت‌های خود تا پایان ماه جاری به دلایل مشابه خبر داده بود. گفتنی است که بی‌پول و اسپارک‌پول در مجموع، بیش از یک‌چهارم از هش ریت شبکه اتریوم را به خود اختصاص می‌دهند.

مدتی بود که خبری از اقدامات سخت‌گیرانه دولت چین در حوزه رمز ارزها به گوش نمی‌رسید، تا اینکه اواخر هفته گذشته، آشکار شد که بانک مرکزی چین با تقویت هماهنگی‌های میان‌بخشی، مجموعه اقدامات تازه‌ای را بر سرکوب ارزهای دیجیتال در این کشور در دستور کار خود قرار داده است. آن‌طور که پیداست، هدف از این اقدامات، قطع شریان‌های پرداخت حوزه رمز ارزها و انسداد تمامی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشنهای مربوط به این بخش است.

در بخش استخراج، سیاست سرکوبگرانه چین، بیت کوین را هدف گرفته بود و باعث کوچ اجباری تأسیسات استخراج بیت کوین از این کشور شد. اکنون اما به‌نظر می‌رسد که دولت چین، اتریوم و فعالیت‌های استخراجی مرتبط با آن را در تیررس سرکوب خود قرار داده است.

پیش‌تر نیز رسانه‌ها محلی گزارش دادند که مقامات استان مغولستان داخلی چین، هزار دستگاه استخراج اتریوم را در یک انبار توقیف کرده‌اند. مصرف برق این دستگاه‌ها به بیش از ۱۱۰۰ کیلووات بالغ می‌شده است.

به گفته رسانه‌ها محلی، مقامات استان مغولستان داخلی چین تاکنون توانسته‌اند ۴۵ پروژه استخراج ارزهای مجازی را پلمپ کنند. بنابر گزارش‌ها، با این اقدامات در مجموع ۶.۵۸ میلیارد کیلووات ساعت در سال در مصرف برق صرفه‌جویی شده که مطابق با ادعای رسانه‌های محلی برابر با انرژی حاصله از سوزاندن ۲ میلیون تن زغال سنگ استاندارد است.

گفتنی است که سرکوب فعالیت های مرتبط با استخراج اتریوم و توقف استخر ها در چین باعث شده تا بهای این رمز ارز طی روز گذشته به زیر ۳ هزار دلار سقوط کند. بنابر داده‌های کوین‌گکو (CoinGecko)،‌ هم‌اکنون اتریوم در محدوده قیمتی ۲۸۶۳ دلار دادوستد می‌شود.

بی‌پول از چهار سال پیش، فعالیت خود را آغاز کرده و هم‌اکنون سهمی ۶.۷ درصدی از توان رایانشی شبکه اتریوم را در اختیار دارد. طی هفته گذشته، بیش از ۳ هزار بلوک اتریوم در این استخر استخراج شده است.

اگرچه استخراج اتریوم کماکان سودآور است، اما اجرای هارد فورک لندن و امحای کارمزدها باعث شده تا درآمد ماینرها به‌ازای پردازش هر بلوک کاهش پیدا کند. گام بعدی گذار به سمت نسخه دوم اتریوم در ماه اکتبر (مهرماه) برداشته می‌شود. با پیاده‌سازی سازوکار اثبات سهام، استخراج‌گران به تدریج از گردونه فعالیت در شبکه اتریوم خارج می‌شوند.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)