الگورند چیست؟ آیا ارز دیجیتال ALGO قابل استخراج است؟


الگورند یک پروژه بلاک چینی است که تاریخچه، نمودار قیمت، پیش بینی، تحلیل آینده، نحوه خرید و فروش در صرافی و کیف پول ارز ALGO را بررسی می‌کنیم.

الگورند یک پروتکل بلاک چین اثبات سهام خالص (Pure Proof-of-Stake) یا PPoS متن باز عمومی برای «نسل بعدی محصولات مالی» است. از این رو، شبکه Algorand از «مشارکت کامل، محافظت و سرعت در یک شبکه کاملا غیر متمرکز» بهره می‌برد. این شبکه بلاک چینی توسط تیمی متخصص از نظر تحصیلات دانشگاهی و علمی ساخته شده است و توسط سیلویو میکالی (Slivio Micali)، برنده جایزه تورینگ (Turing)، هدایت می‌شود.

از ویژگی‌های Algorand می‌توان به رقابت با شبکه‌های پرداخت مالی، تمرکز بر کاربردهای صنعتی، ارائه قراردادهای هوشمند دارای قابلیت شخصی‌سازی (ASC) و توکنیزه کردن دارایی‌ها اشاره کرد. این بلاک چین همچنین دارای یک رمز ارز اختصاصی به‌نام ALGO است که به‌عنوان یک واسط تبادل و ذخیره ارزش به‌کار می‌رود. در این مطلب هر آنچه لازم است درباره تاریخچه، نمودار قیمت، پیش بینی و تحلیل آینده، نحوه خرید و فروش در صرافی ها و کیف پول های الگورند و رمز ارز ALGO بدانیم، صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه الگورند

الگورند در سال 2017 توسط پروفسور دانشگاه MIT و برنده جایزه تورینگ، سیلویو میکالی، ساخته شد. آقای میکالی از دهه 80 میلادی تا کنون در حوزه کریپتو فعال بوده است. وی خالق الگوی اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proof)، توابع تصادفی قابل تایید (Verifiable Random Functions) و بسیاری دیگر از فناوری‌های رمزنگاری است که هم‌اکنون در قلب پروژه‌های مدرن و امروزی نظیر دفینیتی (DFINITY)، کاردانو (CARDANO)، هارمونی (HARMONY)، الروند (ELROND) و موارد دیگر وجود دارند.

آقای میکالی در سال 2015 یعنی زمانی که تازه با بیت کوین آشنا شده بود، تحقیق درباره تکنولوژی بلاک چین را آغاز کرد. در دوران تحقیق، وی متوجه برخی کمبودها در شبکه بیت کوین شد و از این رو، تصمیم به ساخت یک بلاک چین عمومی مبتنی بر وب گرفت. در ابتدا، یکی از همکاران وی به‌نام نیکولای زلداویچ (Nickolai Zeldavich)، رئیس بخش سیستم‌های توزیع‌شده، با این ایده مخالف و آن را «امکان‌ناپذیر» خوانده بود. آقای زلداویچ آزمایش تصدیق ادعاهای فنی این ایده را پیشنهاد داد.

پس از آن، آقای زلداویچ و میکالی آزمایش تجربی فرضیه مطرح شده توسط میکالی را آغاز کردند. این دو با قرض گرفتن هزاران سرور از آمازون (Amazon)، ایده مذکور را برای 10، 20، 50، 100 و در نهایت 500 هزار کاربر شبیه‌سازی کردند. نتیجه قابل قبول این آزمایش آقای میکالی را به تاسیس شرکتی جهت تحقق چشم‌انداز «یک اقتصاد بی حد و مرز» ترغیب کرد. این شرکت با 11 نفر کار خود را آغاز کرد که 8 نفر از آن‌ها، از دانشگاه MIT بودند. سپس خانه آقای میکالی به مدت اولیه سه ماه به محل کار تیم الگورند تبدیل شد.

در فوریه سال 2018، پروژه الگورند توانست در ابتدا 4 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های پیلار (Pillar) و یونیون اسکوئر ونچرز (Union Square Ventures) جمع‌آوری کند و متعاقبا، 62 میلیون دلار دیگر در ماه اکتبر همان سال از سرمایه‌گذاران مختلف دریافت کرد.

در اکتبر 2018، استیو کوکینوس (Steve Kokinos)، کارآفرین و موسس دو شرکت 700 میلیون دلاری، به‌عنوان مدیر عامل و شان فورد (Sean Ford)، مدیر عامل سابق شرکت بورسی 3.7 میلیارد دلاری لاگ‌می‌این (LogMeIn)، به‌عنوان مدیر سرمایه‌گذاری ارشد الگورند آغاز به کار کردند. پیام این استخدام‌ها فقط یک چیز بود: «کسی را استخدام کن که توانایی افزایش مقایس‌پذیری کسب و کار را داشته باشد». شبکه Algorand از ژوئیه 2018 تحت مشارکت شبکه آزمایش خصوصی قرار گرفت و در می 2019، برای مشارکت عمومی به روی مردم باز شد.

نمودار قیمت ارز دیجیتال ALGO

در نمودار زیر، روند قیمتی الگورند را طی 3 سال از ژوئن 2019 تا می 2021 مشاهده می‌کنید.

تاریخچه نمودار الگورند

تغییرات روند قیمت ارز دیجیتال ALGO در بازه 3 ماه گذشته نیز به صورت زیر است:

نمودار 3 ماهه ارز ALGO

بلاک چین الگورند

بر اساس وایت پیپر الگورند، این شبکه با استفاده از پروتکل و نرم افزار متن باز Algorand، خود را وقف تحقق وعده جهانی فناوری بلاک چین کرده است. تیم این شبکه با دارا بودن عقاید محوری در ساخت یک بلاک چین باز و عمومی، چشم‌انداز اکوسیستمی فراگیر که فرصتی را جهت پرورش پتانسیل‌های یک اقتصاد عادلانه و کاملا بدون مرز برای همه افراد فراهم سازد، در سر می‌پروراند.

پروژه Algorand در هسته خود یک بلاک چین عمومی مبتنی بر اثبات سهام خالص (PPoS) است که مشارکت کامل، محافظت و سرعت را در یک شبکه کاملا غیر متمرکز ایجاد می‌کند. همچنین یکی از اهداف این پروژه حذف موانعی است که باعث تضعیف پذیرش فراگیر بلاک چین می‌شود.

برخی از ویژگی‌های اصلی الگورند عبارتند از:

 • اثبات سهام خالص: الگورند از پروتکل اجماع PPoS ساخته‌شده روی توافق بیزانس (Byzantine) بهره می‌برد که بر اساس آن، تاثیر کاربر روی انتخاب یک بلاک جدید به میزان مشارکت (دارایی رمز ارز ALGO کاربر) در این سیستم بستگی دارد.
 • نهایی‌سازی فوری تراکنش‌ها: از آنجایی که تنها یک بلاک می‌تواند آستانه لازم امضاها را جهت تصدیق در یک دوره مشخص داشته باشد، بلاک چین الگورند نیز فورک نمی‌شود.
 • خود انتخابی: تمامی کاربران به‌صورت تصادفی، پنهانی و مستمر جهت شرکت در پروتکل اجماع Algorand انتخاب می‌شوند. بنابراین نه تعدادی کاربر نماینده، و نه یک کمیته ثابت مسئول ایجاد بلاک‌های بلاک چین الگورند است.
 • قابلیت جایگزینی کاربر: شرکت‌کنندگان در هر دوره از انتخاب بلاک، جهت محافظت از شبکه در برابر مهاجمان تعویض می‌شوند. برای هر دور، هر مجموعه از شرکت‌کنندگان به‌صورت تصادفی انتخاب شده و مستقل از شرکت‌کنندگان دوره قبل هستند.

ارزش شبکه Algorand حول دو المان اصلی قرار دارد:

 • عدم تمرکز (Decentralization): بلاک چین Algorand کاملا غیر متمرکز است و هیچ مقام مرکزی یا شخص واحدی قادر به کنترل این شبکه نیست. یک کمیته منحصربه‌فرد از کاربران به‌صورت تصادفی و پنهانی جهت تایید هر بلاک انتخاب می‌شود. نودها نیز توسط موجودیت‌هایی که دارای پیشینه‌های متنوع در سراسر کشورهای مخالف هستند، اجرا می‌شوند.
 • عدم انحصار یا نیاز به اجازه (Permissionless): شبکه رمز ارز ALGO باز و عمومی است. بنابراین کاربران برای استفاده از بلاک چین الگورند نیازی به موافقت یک مقام معتمد ندارند. تمام شرکت‌کنندگان می‌توانند هر بلاک را خوانده و فرصت نوشتن یک تراکنش در بلاکی در آینده را داشته باشند. پلتفرم Algorand همچنین نیازمند کمترین قدرت پردازش و معمولی‌ترین منابع IT برای پیوستن به شبکه است. تمامی کاربران آنلاینی که رمز ارز الگو دارند، به‌صورت خودکار واجدالشرایط مشارکت در اجماع بلاک‌ها می‌شوند.

ALGO ارز دیجیتال پروتکل الگورند است و به‌عنوان واسطی برای تبادل و ذخیره ارزش عمل می‌کند. این ارز نمودی از اثبات سهام این شبکه است که منجر به تسهیل اجماع جهت تصدیق و تایید تراکنش‌های جدید می‌شود.

الگوی اثبات سهام خالص (PPoS)؛ آیا الگورند قابل استخراج است؟

اثبات سهام خالص یا PPoS یک نسخه منحصربه‌فرد از الگوی اثبات سهام است. PPoS یک مکانیزم اجماع فوق دموکرات به همراه نیازمندی‌های بسیار پایین استیکینگ و سهام گذاری برای مشارکت و تامین امینت شبکه است؛ تنها 1 ارز دیجیتال ALGO لازم است.

برای مقایسه، مثلا در شبکه اتریوم 2 به استیک کردن 32 واحد توکن اتر نیاز است که مانع بزرگتری برای ورود کاربران به شبکه این رمز ارز ایجاد می‌کند.

با این وجود، پایین‌تر بودن الزام حداقلی سهام گذاری در شبکه می‌تواند روی امنیت اثر بگذارد. دلیل آن است که وقتی مشارکت‌کنندگان ارزش زیادی را وارد یک شبکه نکرده باشند، انگیزه کمتری هم برای رفتار بهینه و معقول دارند.

بنابراین همانطور که مشخص است، الگورند مانند بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) که با مصرف مقدار بالایی انرژی برق و تجهیزات گران‌قیمت به ماینینگ رمز ارز می‌پردازند، قابل استخراج نیست.

شبکه بلاک چین رمز ارز ALGO چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین الگورند از یک پروتکل توافق بیزانس (Byzantine) غیر متمرکز استفاده می‌کند که با بهره‌گیری از الگوی اثبات سهام خالص (Pure Proof of Stake)، توان عملیاتی بالا، زمان سریع نهایی‌سازی و امنیت بالا را به ارمغان آورده است.

اجماع در این شبکه شامل 3 مرحله است تا یک بلاک تایید و نوشته شود: 1. طرح پیشنهاد (Propose)، 2. رای نرم (Soft Vote) و 3. تصدیق رای (Certify Vote). در زیر، با فرض شرایط ایده‌الی که هیچ نود مخربی وجود ندارد و شبکه قسم‌بندی نشده است (مثلا هیچ کدام از قسمت‌های شبکه به‌خاطر مسائل فنی یا حملات DOS غیرفعال نیستند)، هر کدام از این مراحل به تفصیل شرح داده شده است. فقط توجه داشته باشید که تمام پیام‌ها به‌صورت رمزنگاری‌شده امضا و با استفاده از VRF تایید اعتبار می‌شوند.

رای دهی بلاک
رای دهی بلاک

1.طرح پیشنهاد بلاک (Block Proposal)

در فاز پیشنهاد بلاک، یک سری اکانت برای ارائه پیشنهاد بلاک‌های جدید در شبکه انتخاب می‌شوند. این مرحله با هر نود شبکه که حساب‌های مربوط به خود را مدیریت می‌کند آغاز و برای هر حسابی که آنلاین و فعال باشد، VRF الگورند اجرا می‌شود. VRF مشابه یک سیسیم قرعه‌کشی وزنی عمل می‌کند که تعداد رمز ارزهای ALGO موجود در اکانت فعال مربوطه، روی شانس آن برای انتخاب شدن اثر می‌گذارد.

پس از انتخاب حساب توسط VRF، نود مربوطه بلاک پیشنهادی را به‌همراه خروجی VRF تولید می‌کند که گواهی بر معتبر بودن آن اکانت است. سپس شبکه الگورند وارد فاز رای‌دهی نرم می‌شود.

به طور خلاصه، VRF یا Verifiable Random Function یک عملیات شبه تصادفی است که طی آن درستی خروجی‌های تولیدی به صورت عمومی قابل تایید است. 

سیستم VRF الگورند
سیستم VRF الگورند

2.رای‌دهی نرم (Soft Voting)

هدف این مرحله در واقع فیلتر کردن تعداد پروپوزال‌ها به یک طرح است تا از تولید تنها یک بلاک واحد اطمینان حاصل شود. هر نود شبکه پیام‌های پروپوزال متعددی از سوی دیگر نودها دریافت می‌کند. سپس هر نود به تایید اثبات VRF این پیام‌ها می‌پردازد.

تایید VRF پروپوزال‌ها برای رمز ارز ALGO
تایید VRF پروپوزال‌ها

3.تصدیق رای (Certify Vote)

حال یک کمیته جدید طرح پیشنهادی بلاکی را که در مرحله رای‌دهی نرم برای عدم وجود مشکلاتی نظیر دو بار خرج کردن (Double-Spending) یا هر مسئله دیگری به آن رای داده شده بود، بررسی می‌کند. در صورت تایید، این کمیته جدید دوباره برای تصدیق آن بلاک رای می‌دهد.

تصدیق رای در الگورند

4.عملیات تصادفی قابل تایید (VRF)

پس از طی کردن این سه مرحله، حال هر بلاک در شبکه الگورند، یک سید انتخاب (Selection Seed) تصادفی و غیر قابل پیش‌بینی را که تعیین می‌کند کدام کاربر باید در دور بعدی پروتکل اجماع مشارکت داشته باشد، مشخص می‌کند.

زمانی که یک بلوک جدید در بلاک چین ثبت می‌شود، هر کسی از آن سید مطلع شده و همگی آن را می‌بینند. حالا یک کاربر با استفاده از VRF مربوط به کلید خصوصی مشارکت (Secret Participation Key) و سید انتخاب، به‌طور پنهانی انتخاب یا عدم انتخاب خود به‌عنوان مشارکت‌کننده بعدی را بررسی می‌کند.

محاسبات VRF یک خروجی شبه تصادفی را به همراه یک اثبات رمزنگاری تولید می‌کند که به واسطه آن، هر کسی قادر به تایید نتیجه نهایی است. با ارسال این اثبات، هر کاربر می‌تواند به دیگران ثابت کند که وی برای مشارکت در شبکه انتخاب شده است.

5.کلید مشارکت (Participation Key)

در شبکه الگورند، هر کاربر آنلاینی که دارای ارز دیجیتال ALGO است می‌تواند در پروتکل اجماع مشارکت کند. حال برای راحت‌تر شدن کار، کاربران برای مشارکت در این بلاک چین، به‌جای استفاده مستقیم از رمز ارز شبکه الگورند، نیازمند تولید و ثبت کلید مشارکت هستند. با استفاده از این کلید، یک حساب قادر به طرح پیشنهاد و رای‌دهی بلاک‌هاست. استفاده از Participation Key باعث می‌شود که حتی در مواقع حمله به نود مشارکت‌کننده مربوطه، امنیت رمز ارهای ALGO کاربر حفظ شود.

ارز دیجیتال ALGO چیست؟

همانطور که گفتیم، ALGO رمز ارز اختصاصی و محلی شبکه الگورند است. بر اساس طراحی منحصربه‌فرد پروتکل Algorand، پاداش پرداختی به اعتبارسنج‌ها یا همان مشارکت‌کنندگان در شبکه برای تولید بلاک‌های جدید، تقسیم و میان تمام دارندگان ارز ALGO توزیع می‌شود و تنها به تولیدکنندگان آن بلوک خاص تعلق نمی‌گیرد. بنابراین تمام کسانی که ارز دیجیتال شبکه الگورند را داشته باشند، سالانه 7.5 درصد بازده درصدی سالانه (APY) دریافت می‌کنند.

توزیع پاداش هر 10 دقیقه یک‌بار انجام می‌شود و در واقع مشوقی برای پیوستن هر چه بیشتر کاربران به پلتفرم استیکینگ الگورند و تسریع روند تمرکززدایی است.

همانطور که در قسمت قبل در بخش کلید مشارکت گفتیم، برای راحت شدن فرایند، کاربران نیاز به سهام گذاری مستقیم رمز ارزهای ALGO خود به‌عنوان بخشی از فرایند تولید و تایید بلاک نداشته و صرفا با هولد کردن ارز دیجیتال الگورند در یک والت غیر امانی یا کیف پول صرافی، می‌توانند کسب پاداش کنند.

تخصیص عرضه کل 10 میلیارد واحدی رمز ارز ALGO به صورت زیر است:

 • 3 میلیارد واحد طی سال‌های اول تا پنجم (شامل 25 میلیون ALGO اولیه) عرضه خواهد شد.
 • 1.75 میلیارد واحد در طول زمان به‌عنوان پاداش به نودهای مشارکت کننده تعلق خواهد گرفت.
 • 2.5 میلیارد واحد در طول زمان بین ریلی نودها (Relay Nodes) یا گره‌های واسط توزیع خواهد شد.
 • 2.5 میلیارد واحد در خزانه شرکت و بنیاد الگورند (Algorand Foundation) ذخیره خواهد شد.
 • 250 میلیون واحد برای کمک مالی در برنامه ALGO Grants Program (برنامه‌ای جهت تامین سرمایه پروژه‌های ساخته شده روی الگورند) در نظر گرفته شده است.

ریلی نودها در واقع گره‌هایی هستند که به‌عنوان قطب‌های مرکزی شبکه فعالیت کرده و ارتباط با دیگر نودها را تسهیل می‌کنند. این نودها ارتباطات فوق عملکردی در شبکه دارند که باعث ایجاد مسیرهای ارتباطی کارا و در نتیجه کاهش زمان انتقال پیام در کل شبکه می‌شوند.

کیف پول های ارز دیجیتال ALGO

الگورند در کیف پول های مختلفی از جمله تراست والت، لجر نانو اس، کوینومی و اتمیک والت پشتیبانی شده است. همانند بسیاری دیگر از ارزهای مطرح بازار، رمز ارز شبکه Algorand نیز کیف پول های مخصوص به خود را دارد.

الگورند والت (Algorand Wallet) کیف پول موبایل رسمی این ارز دیجیتال بوده که توسط تیم پشتیبان آن توسعه داده شده است. با استفاه از این والت امکان کسب پاداش به صورت خودکار توسط ارز ALGO وجود دارد.

مای الگو والت (MyALGO Wallet) کیف پول اختصاصی تحت وب الگورند بوده که توسط تیم Rand Labs توسعه داده شده است. امکان اتصال این والت به لجر نانو اس وجود دارد.

خرید و فروش رمز ارز ALGO در صرافی ها

الگورند با ارزش بازار 2 میلیارد دلاری، جایگاه 34-ام رمز ارزهای برتر را به خود اختصاص داده است. ارز دیجیتال ALGO در صرافی‌های محبوبی همچون بایننس، کوین بیس، هیوبی، کوکوین، کراکن و بسیاری دیگر قابل خرید و فروش است. برای مشاهده لیست کامل صرافی های پشتیبان ALGO روی این لینک کلیک نمایید.

بازارهای ارز دیجیتال ALGO

از آنجایی که با توجه به تحریم‌ها کاربران ساکن ایران همیشه با ریسک افشای هویت و بلوکه شدن حساب خود در اکثر صرافی‌های بین‌المللی مواجه هستند، پیشنهاد ما به شما استفاده از یک صرافی داخلی معتبر و مطمئن مانند بیت 24 است. این صرافی ایرانی با تسویه 24 ساعته در شبانه‌روز، خرید و فروشی امن و راحت را برای کاربران فراهم کرده است.

پیش بینی و تحلیل آینده قیمت الگورند

رمز ارز ALGO سال 2021 را با قیمت 0.4914 دلار آغاز کرد و هم‌اکنون در 19 تیر 1400، در محدوده 0.898439 دلاری خرید و فروش می‌شود که رشدی 81 درصدی از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون را ثبت کرده است. پیش بینی وب‌سایت CoinPriceFocast برای انتهای سال 2021، هدف 1.12 دلار است که رشد 26 درصدی را تا آن زمان رقم خواهد شد. پیش بینی این وبسایت برای میانه سال 2022 نیز هدف 1.21 دلار و تا انتهای آن، 1.57 دلار است.

برای سال 2023 تا 2027 نیز این وبسایت هدف 2.96 دلار را که رشدی 89 درصدی خواهد بود، پیش بینی کرده است. این وبسایت گفته است که در صورت آغاز سال 2023 با رقم 1.57 دلار و صعود به 1.92 دلار طی شش ماه و پایان آن در قیمت 2.27 دلار، راه برای رسیدن به هدف 2.96 دلار هموار خواهد شد.

با وجودی که کل این پیش بینی صعودی و مثبت به نظر می‌رسد، اما از نوسانات بازار نیز نباید غافل شد؛ چراکه همیشه امکان سقوط به دلایل فاندامنتال یا اخبار منفی وجود دارد. این پیش بینی یک توصیه سرمایه گذاری نیست و همیشه پیش از اقدام به خرید یا فروش رمز ارزهای خود، تحقیقات جامع و کاملی را انجام دهید.

همکاری های الگورند

 • سینک‌سورت (Syncsort): سینک‌سورت یک شرکت نرم‌افزاری جهانی متخصص در حوزه بیگ دیتا (Big Data)، محصولات طبقه‌بندی سریع (High Speed Sorting Products)، و خدمات و نرم‌افزار ادغام داده است. همکاری میان Syncsort و الگورند بر حل چالش‌های کاربردی پیرامون حرکت داده، کیفیت داده و موارد دیگر متمرکز است.
 • تاپ نتورک (TOP Network): تاپ نتورک یک شبکه ارتباطات ابری مبتنی بر بلاک چین است. Algorand و تاپ نتورک با هدف پژوهش همکارانه و توسعه سرویس‌های مقیاس‌پذیر بلاک چینی و اجزاء زیرساختی روی پلتفرم زنجیره عمومی الگورند، مشارکت استراتژیک خود را آغاز کردند.
 • اُتوی (OTOY): اتوی یک شرکت تامین خدمات ابری است که ویدیوهای سه بعدی در سطح کیفیت سینمایی می‌سازد. OTOY و الگورند با همکاری یکدیگر به دنبال دموکراتیک کردن قدرت محاسبات به سود هنرمندان مستقل و استودیوهای بزرگ هستند.
 • اَسِت‌بلاک (AssetBlock): شرکت AssetBlock یک کمپانی سرمایه‌گذاری متمرکز در املاک و اوراق بهادار است. این شرکت با همکاری الگورند، ادغام تکنولوژی بلاک چین در سرمایه‌گذاری حوزه املاک را هدف قرار داده است.
 • فلیپ‌ساید کریپتو (Flipside Crypto): فلیپ‌ساید کریپتو یک شرکت هوش بازار و ارائه‌دهنده داده‌های فاندامنتال برای تمام رمز ارزهای بزرگ بازار است. توسعه‌دهندگان الگورند با همکاری این شرکت به داده‌های شفاف و دقیق دسترسی خواهند داشت.

منابع:


برچسب ها: الگورند

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)